MVPS1000-1058
Manufacturer
EOS Power
VIGOR # :
Description
MEDICAL VERSATILE FAN COOLED 5 X
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
MVPS1000-1058 PDF
Type Description
Series:MVPS1000 (1000W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Voltage - Output 1:58V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):17.24A
Power (Watts):1000W
Applications:Medical
Voltage - Isolation:4.245 kV
Efficiency:93%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:9.51" L x 5.00" W x 1.61" H (241.5mm x 127.0mm x 41.0mm)