PVA40-27B24
Description
AC DC CONVERTER,40W,24VDC
DataSheet
PVA40-27B24 PDF
Type Description
Series:PVA40-27Bxx (40W)
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 900 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1.667A
Power (Watts):40W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:86%
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.69" L x 4.13" W x 1.58" H (144.5mm x 105.0mm x 40.0mm)