AOPS300-12
Manufacturer
ETA-USA
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 12V 312W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
AOPS300-12 PDF
Type Description
Series:AOPS-300 (300W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 125 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):26A
Power (Watts):312W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:80%
Operating Temperature:-10°C ~ 65°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.58" L x 4.02" W x 2.05" H (192.5mm x 102.0mm x 52.0mm)