PVA70-27B24
Description
AC DC CONVERTER,70W,30VDC
DataSheet
PVA70-27B24 PDF
Type Description
Series:PVA70-27Bxx (70W)
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 900 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.917A
Power (Watts):70W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:87%
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:6.10" L x 3.74" W x 1.61" H (155.0mm x 95.0mm x 41.0mm)