CP10.241-R2-C1
Manufacturer
PULS
VIGOR # :
Description
REDUNDANCY POWER SUPPLY, 240W, 1
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
CP10.241-R2-C1 PDF
Type Description
Series:DIMENSION CP (240W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed, Conformal Coated
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 88 ~ 180 VDC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10A
Power (Watts):240W
Applications:Hazardous Locations, ITE (Commercial), Laboratory
Voltage - Isolation:500 V
Efficiency:94.7%
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:4.61" L x 1.54" W x 4.88" H (117.0mm x 39.0mm x 124.0mm)