CP10.241-S2
Description
POWER SUPPLY, 240W, 100-240VAC 1
DataSheet
CP10.241-S2 PDF
Type Description
Series:DIMENSION CP (240W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 110 ~ 150 VDC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10A
Power (Watts):240W
Applications:Industrial, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:500 V
Efficiency:93.6%
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:4.61" L x 1.54" W x 4.88" H (117.0mm x 39.0mm x 124.0mm)