CPS20.241-C1
Manufacturer
PULS
VIGOR # :
Description
DIN RAIL PWR SUPPLY 480W 24V 20A
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
CPS20.241-C1 PDF
Type Description
Series:DIMENSION C (480W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed, Conformal Coated
Number of Outputs:1
Voltage - Input:100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):20A
Power (Watts):480W
Applications:Hazardous Locations, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:94%
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Conformal Coating, DC Input Capable, Load Sharing, PFC, Universal Input
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:5.00" L x 2.56" W x 4.88" H (127.0mm x 65.0mm x 124.0mm)