PIM60.125
Manufacturer
PULS
VIGOR # :
Description
POWER SUPPLY, 60W, 100-240VAC 1P
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
PIM60.125 PDF
Type Description
Series:PIANO (60W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):5A
Power (Watts):60W
Applications:ITE (Commercial), Laboratory
Voltage - Isolation:-
Efficiency:90.7%
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:3.58" L x 1.42" W x 3.54" H (91.0mm x 36.0mm x 90.0mm)