QPD-150-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 150W
DataSheet
QPD-150-24 PDF
Type Description
Series:QPD-150 (150W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:88 ~ 132 VAC, 176 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6.5A
Power (Watts):150W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:85%
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.83" L x 3.86" W x 1.50" H (199.0mm x 98.0mm x 38.0mm)