PFM4914VB6M48D0C00
Manufacturer
Vicor
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 48V 400W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
PFM4914VB6M48D0C00 PDF
Type Description
Series:VIA PFM™
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):8.33A
Power (Watts):400W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:4.242 kV
Efficiency:92%
Operating Temperature:-20°C ~ 100°C
Features:External Rectification Required, PFC, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.91" L x 1.40" W x 0.37" H (124.8mm x 35.5mm x 9.3mm)