EML15US03-S
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 10W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
EML15US03-S PDF
Type Description
Series:EML15 (15W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3A
Power (Watts):10W
Applications:Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:75%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:2.95" L x 1.36" W x 1.04" H (75.0mm x 34.5mm x 26.4mm)