R-CX-1101-12
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
RG58C SMA(M) - N-TYPE(F) 1'
Catalog
Coaxial Cables (RF)
DataSheet
R-CX-1101-12 PDF
Type Description
Series:R-CX-1101
Package:Bag
Part Status:Active
Style:SMA to N-Type
1st Connector:SMA Plug
2nd Connector:N-Type Jack
1st Contact Gender:Male
2nd Contact Gender:Female
Length:12.00" (304.80mm)
Cable Type:RG-58C
Cable Impedance:-
Connector Impedance:-
Overall Impedance:50 Ohms
Frequency - Max:1 GHz
Color:Black
Features:Shielded
Operating Temperature:-40°C ~ 80°C