QS10.241-A1
Manufacturer
PULS
VIGOR # :
Description
DIN RAIL PWR SUPPLY 240W 24V 10A
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
QS10.241-A1 PDF
Type Description
Series:DIMENSION Q (240W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 276 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10A
Power (Watts):240W
Applications:Hazardous Locations, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:500 V
Efficiency:93.5%
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Load Sharing, PFC
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:4.61" L x 2.36" W x 4.88" H (117.0mm x 60.0mm x 124.0mm)