VCCS300M-24
Description
300W 24V MEDICAL CONDUCTION COOL
DataSheet
VCCS300M-24 PDF
Type Description
Series:VCCS300M (300W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):12.5A
Power (Watts):300W
Applications:Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:95%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:PFC, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.99" L x 2.13" W x 1.58" H (101.3mm x 54.0mm x 40.2mm)