SDDC40Y2W
Description
DISPLAY 7SEG 0.40" DBL YLW 20SMD
DataSheet
SDDC40Y2W PDF
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.512" H x 0.740" W x 0.156" D (13.00mm x 18.80mm x 3.95mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Yellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:35mcd
Wavelength - Peak:590nm
Power Dissipation (Max):70mW