PM1-03B-48-G
Manufacturer
Vicor
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1500W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
PM1-03B-48-G PDF
Type Description
Series:PFC Mini™
Package:Box
Part Status:Last Time Buy
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):31.25A
Power (Watts):1500W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4.242 kV
Efficiency:80%
Operating Temperature:-20°C ~ 65°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Remote Sense
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:12.49" L x 6.00" W x 1.72" H (317.3mm x 152.4mm x 43.7mm)