QPD-100-12
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
QPD-100-12 PDF
Type Description
Series:QPD-100 (100W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:88 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):8.5A
Power (Watts):100W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:81%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:6.30" L x 3.86" W x 1.50" H (160.0mm x 98.0mm x 38.0mm)