SLR10.100
Manufacturer
PULS
VIGOR # :
Description
DIN RAIL REDUN PSU 240W 24V 10A
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
SLR10.100 PDF
Type Description
Series:SilverLine (240W)
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 132 VAC, 176 ~ 264 VAC, 160 ~ 375 VDC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10A
Power (Watts):240W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:500 V
Efficiency:89%
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Load Sharing
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:4.02" L x 4.72" W x 4.88" H (102.0mm x 120.0mm x 124.0mm)