CP20.241-C1
Manufacturer
PULS
VIGOR # :
Description
POWER SUPPLY, 480W, 100-240VAC 1
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
CP20.241-C1 PDF
Type Description
Series:DIMENSION CP (480W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed, Conformal Coated
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 88 ~ 180 VDC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):20A
Power (Watts):480W
Applications:Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:95.6%
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:5.00" L x 1.89" W x 4.88" H (127.0mm x 48.0mm x 124.0mm)