QPSF-125-5
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 5V 125W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
QPSF-125-5 PDF
Type Description
Series:QPSF-125 (125W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):20A
Power (Watts):125W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:85%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 2.99" W x 1.20" H (127.0mm x 76.0mm x 30.5mm)