PIC240.241D
Manufacturer
PULS
VIGOR # :
Description
DIN RAIL PWR SUPPLY 240W 24V 10A
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
PIC240.241D PDF
Type Description
Series:PIANO (240W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10A
Power (Watts):240W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:500 V
Efficiency:95.2%
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Universal Input
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:4.88" L x 1.93" W x 4.88" H (124.0mm x 49.0mm x 124.0mm)