LD16W120-12-C1330-TL
Manufacturer
EPtronics, Inc.
VIGOR # :
Description
LED DRIVER AC/DC CC 7-12V 1.33A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LD16W120-12-C1330-TL PDF
Type Description
Series:LD16W-TL
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):108VAC
Voltage - Input (Max):132VAC
Voltage - Output:7 ~ 12V
Current - Output (Max):1.33A
Power (Watts):16 W
Voltage - Isolation:3.75 kV
Dimming:ELV, Triac
Features:OCP, OVP, SCP
Ratings:IP66
Operating Temperature:-30°C ~ 60°C
Efficiency:82%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:3.74" L x 1.61" W x 0.98" H (95.0mm x 40.9mm x 24.9mm)