LP75W-42-C1790
Manufacturer
EPtronics, Inc.
VIGOR # :
Description
LED DRIVER AC/DC CC 14-42V 1.79A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LP75W-42-C1790 PDF
Type Description
Series:LP75W
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:14 ~ 42V
Current - Output (Max):1.79A
Power (Watts):75 W
Voltage - Isolation:3.75 kV
Dimming:Analog, PWM
Features:OCP, OVP, SCP
Ratings:IP66
Operating Temperature:-30°C ~ 65°C
Efficiency:86%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:5.10" L x 2.33" W x 1.47" H (129.5mm x 59.2mm x 37.3mm)