LTA120M-054C
Manufacturer
NetPower Corporation
VIGOR # :
Description
90-305VAC, 120W CC/CP LED DRIVER
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LTA120M-054C PDF
Type Description
Series:LTA120X (120W)
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:27 ~ 54V
Current - Output (Max):2.85A
Power (Watts):120 W
Voltage - Isolation:3.75 kV
Dimming:Analog, PWM
Features:OTP, OVP, SCP
Ratings:IP65
Operating Temperature:-40°C ~ 90°C
Efficiency:90%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:5.12" Dia x 2.92" H (130.0mm x 74.1mm)