D28CC95UVPA12-F010C
Manufacturer
Universal Lighting Technologies
VIGOR # :
Description
LED PROG DRVR 2800MA 95W UNV, 12
Catalog
LED Drivers
DataSheet
D28CC95UVPA12-F010C PDF
Type Description
Series:PA (EVERLINE®)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):120VAC
Voltage - Input (Max):277VAC
Voltage - Output:18 ~ 56V
Current - Output (Max):2.8A
Power (Watts):95 W
Voltage - Isolation:6 kV
Dimming:Analog
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:IP66
Operating Temperature:-40°C ~ 55°C
Efficiency:87%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:9.50" L x 2.38" W x 1.58" H (241.3mm x 60.5mm x 40.1mm)