LD40W-09-C4450-RD
Manufacturer
EPtronics, Inc.
VIGOR # :
Description
LED DRIVER AC/DC CC 3-9V 4.45A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LD40W-09-C4450-RD PDF
Type Description
Series:LD40W
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:3 ~ 9V
Current - Output (Max):4.45A
Power (Watts):40 W
Voltage - Isolation:3.75 kV
Dimming:Analog, PWM
Features:OCP, OVP, SCP
Ratings:IP66
Operating Temperature:-30°C ~ 60°C
Efficiency:82%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:3.78" L x 2.80" W x 1.26" H (96.0mm x 71.1mm x 32.0mm)