LD150W-48
Manufacturer
EPtronics, Inc.
VIGOR # :
Description
LED DRIVER AC/DC CV 48V 3.15A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LD150W-48 PDF
Type Description
Series:LD150W
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Constant Voltage
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:48V
Current - Output (Max):3.15A
Power (Watts):150 W
Voltage - Isolation:3.75 kV
Dimming:Analog, PWM
Features:OCP, OVP, SCP
Ratings:IP66
Operating Temperature:-30°C ~ 60°C
Efficiency:89%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:7.20" L x 2.33" W x 1.47" H (182.9mm x 59.2mm x 37.3mm)