ACE-H20-55-380C
Manufacturer
AC Electronics
VIGOR # :
Description
20W EMERG BACK-UP LED DR W/COND
Catalog
LED Drivers
DataSheet
ACE-H20-55-380C PDF
Type Description
Series:ACE-H20-55-380C (20W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):120VAC
Voltage - Input (Max):277VAC
Voltage - Output:15 ~ 55V
Current - Output (Max):380mA
Power (Watts):20 W
Voltage - Isolation:-
Dimming:Analog
Features:OTP, OVP, SCP
Ratings:IP30
Operating Temperature:0°C ~ 55°C
Efficiency:71%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:13.30" L x 2.44" W x 1.49" H (337.8mm x 62.0mm x 37.8mm)