ACE-G10-55-190C
Manufacturer
AC Electronics
VIGOR # :
Description
10W EMERG BACK-UP LED DR
Catalog
LED Drivers
DataSheet
ACE-G10-55-190C PDF
Type Description
Series:ACE-G10-55-190C (10W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):120VAC
Voltage - Input (Max):277VAC
Voltage - Output:15 ~ 55V
Current - Output (Max):190mA
Power (Watts):10 W
Voltage - Isolation:-
Dimming:Analog
Features:OTP, OVP, SCP
Ratings:IP30
Operating Temperature:0°C ~ 55°C
Efficiency:71%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:9.50" L x 1.70" W x 1.14" H (241.3mm x 43.2mm x 29.0mm)