LD96W-137-C0700-TL
Manufacturer
EPtronics, Inc.
VIGOR # :
Description
LED DRIVER ACDC CC 81-137V 700MA
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LD96W-137-C0700-TL PDF
Type Description
Series:LD96W-TL
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):100VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:81 ~ 137V
Current - Output (Max):700mA
Power (Watts):96 W
Voltage - Isolation:3.75 kV
Dimming:ELV, Triac
Features:OCP, OVP, SCP
Ratings:IP66
Operating Temperature:-30°C ~ 60°C
Efficiency:92%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:6.34" L x 2.40" W x 1.50" H (161.0mm x 61.0mm x 38.1mm)