LD200W-142-C1400-RD
Manufacturer
EPtronics, Inc.
VIGOR # :
Description
LED DRIVER AC/DC CC 48-142V 1.4A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LD200W-142-C1400-RD PDF
Type Description
Series:LD200W
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:48 ~ 142V
Current - Output (Max):1.4A
Power (Watts):200 W
Voltage - Isolation:3.75 kV
Dimming:Analog, PWM
Features:OCP, OVP, SCP
Ratings:IP66
Operating Temperature:-30°C ~ 60°C
Efficiency:91%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:8.92" L x 2.33" W x 1.47" H (226.6mm x 59.2mm x 37.3mm)