MRT 1.25-BULK-SHORT
Manufacturer
Bel Fuse, Inc.
VIGOR # :
Description
FUSE 1.25A 250/277V RADIAL
Catalog
Fuses
DataSheet
MRT 1.25-BULK-SHORT PDF
Type Description
Series:MRT
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):1.25 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:Radial, Can, Vertical
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:11
Approval Agency:AEC-Q200, CCC, CE, CSA, cURus, PSE, SEMKO, VDE
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.329" Dia x 0.303" H (8.35mm x 7.70mm)