74-5SCL15A
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
FUSE CERAMIC 15A 250VAC 5X20MM
Catalog
Fuses
DataSheet
74-5SCL15A PDF
Type Description
Series:-
Package:Bag
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):15 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:5mm x 20mm (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1.5kA
Melting I²t:-
Approval Agency:cURus
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.220" Dia x 0.846" L (5.60mm x 21.50mm)