QF1206G1A50T
Description
AUTOMOTIVE FUSE, 1.5A, 65VDC
DataSheet
QF1206G1A50T PDF
Type Description
Series:SolidMatrix® QF1206G
Current Rating (Amps):1.5 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:65 V
Response Time:-
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:0.12
Approval Agency:UL
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Color:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W x 0.033" H (3.20mm x 1.60mm x 0.85mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
0313010.VXIDP
0313010.VXIDP
FUSE GLASS 10A 32VAC 3AB 3AG
FUSE BRD MNT 500MA 250VAC 125VDC
FUSE BRD MNT 200MA 250VAC RADIAL
QF1206G1A50T
QF1206G1A50T
AUTOMOTIVE FUSE, 1.5A, 65VDC