QF1206F2A50T
Description
AUTOMOTIVE FUSE, 2.5A, 32VDC
DataSheet
QF1206F2A50T PDF
Type Description
Series:SolidMatrix® QF1206F
Current Rating (Amps):2.5 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:32 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:0.115
Approval Agency:UL
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Color:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W x 0.033" H (3.20mm x 1.60mm x 0.85mm)