QA2410F2A50T
Manufacturer
AEM
VIGOR # :
Description
AUTOMOTIVE FUSE, 2.5A, 125VDC
Catalog
Fuses
DataSheet
QA2410F2A50T PDF
Type Description
Series:AirMatrix® QA2410F
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):2.5 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:250 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:2410 (6125 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:1.21
Approval Agency:UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.240" L x 0.098" W x 0.085" H (6.10mm x 2.49mm x 2.16mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
QA1206F3A50T
QA1206F3A50T
AUTOMOTIVE FUSE, 3.5A, 65VDC
FUSE CERM 16A 250VAC 125VDC 5X20
FUSE BOARD MNT 2.5A 125VAC 63VDC
QA2410F2A50T
QA2410F2A50T
AUTOMOTIVE FUSE, 2.5A, 125VDC
D213-9
D213-9
PLIERS COMBO FLAT NOSE 9.38"