QF1206FA500T
Manufacturer
AEM
VIGOR # :
Description
AUTOMOTIVE FUSE, 0.5A, 63VDC
Catalog
Fuses
DataSheet
QF1206FA500T PDF
Type Description
Series:SolidMatrix® QF1206F
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):500 mA
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:63 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:0.003
Approval Agency:UL
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Color:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W x 0.033" H (3.20mm x 1.60mm x 0.85mm)