175-S0-050-2R
Manufacturer
MP
VIGOR # :
Description
HIGH AMP CB-TYPE III MANUAL 50A
Catalog
Circuit Breakers
DataSheet
175-S0-050-2R PDF
Type Description
Series:17
Package:Box
Part Status:Active
Mounting Type:Chassis Mount
Breaker Type:Thermal
Current Rating (Amps):50A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:48 V
Actuator Type:Push to Reset
Number of Poles:1
Illumination:None
Illumination Voltage (Nominal):-
Approval Agency:ABYC, SAE J1625, UL1077
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
T21-4-12.5A-01-31A-V
T21-4-12.5A-01-31A-V
CIR BRKR MAG-HYDR 12.5A TOGGLE
209-4-1-62-4-2-10-V
209-4-1-62-4-2-10-V
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 240VAC
CIR BRKR 4A 24VDC AUTO RESET
175-S0-050-2R
175-S0-050-2R