SMCJ1.5KE16A-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 13.6V 22.5V DO214AB
DataSheet
SMCJ1.5KE16A-TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):13.6V
Voltage - Breakdown (Min):15.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:22.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):67.6A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)