30KPA60A-B
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 60V 102V P600
DataSheet
30KPA60A-B PDF
Type Description
Series:30KPA
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):60V
Voltage - Breakdown (Min):67V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:102V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):297.1A
Power - Peak Pulse:30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)