SMP15-M3/85A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 15V 26.9V DO220AA
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMP15-M3/85A PDF
Type Description
Series:TransZorb®, eSMP®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):15V
Voltage - Breakdown (Min):16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:26.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):14.9A
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)