BZW06-213
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
TVS DO-15 213V 600W UNI
DataSheet
BZW06-213 PDF
Type Description
Series:-
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):213V
Voltage - Breakdown (Min):237V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:344V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):1.8A
Power - Peak Pulse:600W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 175°C (TJ)