1.5KE400CATR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 342V 548V DO201AD
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
1.5KE400CATR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):342V
Voltage - Breakdown (Min):380V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:548V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):4A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)