SMA6J20A-E3/61
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 20V 36.8V DO214AC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMA6J20A-E3/61 PDF
Type Description
Series:TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):20V
Voltage - Breakdown (Min):22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:36.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):93A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:4000W (4kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)