1.5KE36A-G
Manufacturer
Comchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 30.8V 49.9V DO201
DataSheet
1.5KE36A-G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):30.8V
Voltage - Breakdown (Min):34.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:49.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):30.06A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package:DO-201
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
1N6385HE3_A/C
1N6385HE3_A/C
TVS DIODE 15V 21.4V 1.5KE