1.5KE30A-G
Manufacturer
Comchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 25.6V 41.4V DO201
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
1.5KE30A-G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):25.6V
Voltage - Breakdown (Min):28.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:41.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):36.23A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)