1.5SMCJ28A
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
TVS SMC 28V 1500W UNI
DataSheet
1.5SMCJ28A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):28V
Voltage - Breakdown (Min):31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):33A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)