A5KP210CA-G
Manufacturer
Comchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 210V 349.5V R-6
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
A5KP210CA-G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):210V
Voltage - Breakdown (Min):233V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:349.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):14.31A
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)