1.5SMCJ160
Description
TVS SMC 160V 1500W UNI
DataSheet
1.5SMCJ160 PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):160V
Voltage - Breakdown (Min):178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:287V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):5.2A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)