1.5KE130ATR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 111V 179V DO201AD
DataSheet
1.5KE130ATR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):111V
Voltage - Breakdown (Min):124V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:179V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):8.4A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)